Zapraszamy na Czarne Wesele w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
W dniach 1-3 maja już po raz 17. w Klukach odbędzie się impreza folklorystyczna pn. Czarne Wesele. W tym roku po raz pierwszy przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego (KSOW).
Czarne Wesele nawiązuje do dawnej tradycji wspólnego wioskowego kopania torfu na opał nazywanego właśnie Czarnym Weselem – Schwarze Hochzeit. Odbywało się ono w słowińskich wioskach w pierwszej połowie maja. Poziom wód gruntowych wówczas obniżał się toteż łatwiej było kopać i do zimy torf zdążył wyschnąć na słońcu. Był to również termin dogodny dla rybaków, którzy stanowili większość wśród mieszkańców Kluk i innych nadłebskich wsi, jako że następowała wtedy przerwa w połowach. Kopanie torfu odbywało się na zasadzie wzajemnej pomocy wioskowej. W ciągu kolejnych dni jedni gospodarze pomagali drugim, aż po kilkunastu dniach ciężkiej pracy wszystkie gospodarstwa zaopatrzone były w wystarczającą na całą zimę ilość opału. Codzienna praca kończona była wspólnym biesiadowaniem.
W ciągu tych trzech dni będzie można odbyć wycieczkę w przeszłość. Przenieść się do rybackiej słowińskiej wsi takiej, jaką była przed stu laty. Odkryć jej tajemnice, poznać smaki, zapachy, dźwięki. Dla tych, którzy nie boją się ubrudzić, a mają chęć dotknąć, poczuć otwiera się niepowtarzalna szansa utoczenia garnka, wzięcia do ręki dłuta lub noża do torfu –zachęca Violetta Tkacz-Laskowska, Kustosz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Podczas Czarnego Wesela pracownicy skansenu zaprezentują technikę tradycyjnego, ręcznego kopania torfu. Słowińska kultura charakteryzowała się wieloma interesującymi zajęciami, które można obejrzeć dziś tylko w skansenie. Wiele z nich zdeterminowanych było przez warunki przyrodnicze i geograficzne, w jakich żyli Słowińcy. Podmokłe bagniste tereny otaczające ich wsie, wielkie jeziora, surowy klimat i słabe gleby wpływały na codzienną dietę, sposoby budowania, rzemiosła i uprawy. Wizyta w Klukach to ciekawa wycieczka w przeszłość, w czasie której można zobaczyć jak konie chodziły w drewnianych butach – klumpach, jak wykonywano strychulec i kryto dach trzciną, jak wyplatano kosze z korzeni sosnowych i wikliny, dłubano klumpy, toczono garnki, a także jak prało się dzwonem, tkało krajki, kręciło powrozy, naprawiało sieci kleszczką. Ponadto będzie można posmakować chleba wypiekanego według receptury sprzed wieku w starym ceglanym piecu, wafli drożdżowych z żeliwnej wafelnicy czy masła wyrabianego w kierzynce.
Zwiedzanie Muzeum Wsi Słowińskiej umilą występy kaszubskich zespołów folklorystycznych. Zagrają, zaśpiewają i zatańczą ZPiT Sierakowice, Gzuby z Tuchomia, Mareszki z Cewic, Chmielanie z Chmielna, Nasze Strony z Wierzchucina, Zgoda ze Smołdzina oraz Modraki z Parchowa.