Wyjazd pomorskich producentów rolnych do Niemiec
W dniach 12 – 16 grudnia 2011 roku członkowie pomorskich grup producenckich oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Niemiec.
Wyjazd miał za zadanie dostarczenie uczestnikom rzetelnych i pełnych informacji na temat rozwoju i hodowli wysokiej jakości odmian warzyw przeznaczonych dla profesjonalnych producentów z branży ogrodniczo-spożywczej, a także na temat możliwości utylizacji odpadów organicznych powstałych przy produkcji rolniczej na przykładzie funkcjonowania biogazowni.
Uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzili gospodarstwa, w których prowadzone są rozsady warzyw kapustnych oraz cykorii sałatowej. Duże zainteresowanie wzbudziło gospodarstwo prowadzone przez firmę GROW Group Schwante specjalizujące się w produkcji rozsadu warzyw dysponujące szklarniami o powierzchni blisko 6 ha. Profesjonalnie wyposażone obiekty szklarniowe zapewniają przez cały rok optymalny klimat oraz bardzo dobry rozwój systemu korzeniowego. Nowoczesna technika siewu pozwala na bardzo znikome wypady i zapewnia najlepsze warunki do wschodów. Najnowsze rozwiązania techniczne zapewniają system doświetlania, podlewania zalewowego oraz wysokiej higieny. Przy gospodarstwie funkcjonuje również biogazownia, w której zagospodarowywane są odpady powstające podczas uprawy warzyw stanowiące główny surowiec do produkcji biogazu.
Wyjazd był też okazją do licznych spotkań i rozmów z przedstawicielami firm zajmujących się nowoczesną hodowlą i produkcją nasion warzyw, m.in. z przedstawicielami Rijk Zwaan Welver GmbH – międzynarodowej niezależnej organizacji zajmującą się rozwojem nowych odmian warzyw wykorzystując innowacyjne metody uprawy. Pomorscy rolnicy zwiedzili jedną z filii tej firmy w Welver, gdzie znajduje się magazyn, w którym nasiona są pakowane oraz dystrybuowane do miejsc zamówienia. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła nowoczesna technologia uprawy sałaty z wykorzystaniem hydroponiki – uprawa roślin bez gleby.
W programie wyjazdu nie zabrakło też zwiedzania biogazowi. Rolnicy mogli zapoznać się z funkcjonującymi instalacjami biogazowni w Meinsdorf oraz w Arzberg. Była to również okazja do nawiązania kontaktu z inwestorami i przedstawicielami firm budujących biogazownie m.in. z Ökotec-Anlagenbau GmbH w Thallwitz – firmą oferującą usługi obejmujące wszystkie obszary realizacji projektów w biogazownii. W Meinsdorf wytwarzany biogaz zużywany jest do ogrzewania szklarni, w której uprawiane są pomidory. W odwiedzanym gospodarstwie szklarniowym zaprezentowano działanie systemu grzewczego wspomaganego biogazem. W miejscowości Arzberg rolnicy zwiedzili biogazownię o mocy 500 kW. Uczestnicy byli zainteresowani przede wszystkim możliwością zagospodarowania odpadów powstających podczas produkcji owoców i warzyw oraz ich przygotowaniem do sprzedaży.
Wyjazdy studyjne do wysoko rozwiniętych gospodarstw rolnych są jedną z form działań na rzecz edukacji pomorskich rolników. Celem wizyt studyjnych jest przede wszystkim upowszechnienie nowoczesnych metod uprawy, poprawa efektywności zarządzania gospodarstwem, podniesienie jakości wytwarzanych produktów rolnych oraz wskazanie nowych rynków zbytu.
Wyjazd studyjny do Niemiec został zorganizowany przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich we współpracy z pomorskim oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wyjazd był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.