Konkurs ,,Przyjazna Wieś’’ rozstrzygnięty! Znamy najlepsze projekty infrastrukturalne na Pomorzu
Projekty zrealizowane przez gminy: Lipusz, Cedry Wielkie i Przywidz okazały się najlepsze, najciekawsze i najbardziej innowacyjne spośród wszystkich biorących udział w etapie regionalnym konkursu ,,Przyjazna Wieś’’ w województwie pomorskim. Zwycięskie projekty będą reprezentowały Pomorze na szczeblu ogólnopolskim.
Konkurs „Przyjazna Wieś” organizowany jest z inicjatywy Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Plebiscyt promuje najlepsze projekty zrealizowane na obszarach wiejskich ze środków unijnych. Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach: infrastruktura techniczna, społeczna i ekologiczna.
W województwie pomorskim I miejsce w kategorii infrastruktura techniczna zdobyła Gmina Lipusz za projekt pn. Kształtowanie przestrzeni publicznej w Lipuszu, gmina Lipusz poprzez zagospodarowanie parku wiejskiego, remont chodników i parkingów, urządzenie placu zabaw, zagospodarowanie skwerów oraz modernizację Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Nagrodzony projekt przyczynił się przede wszystkim do wykorzystania walorów przestrzennych i rekreacyjnych Lipusza. Dzięki zagospodarowaniu parku wiejskiego, brzegu i skweru nad stawem młyńskim, terenu wokół ośrodka kultury oraz utworzeniu trybuny sportowej na placu festynowym otoczenie stało się bardziej przyjazne dla mieszkańców, a wieś zyskała na zwiększeniu atrakcyjności turystycznej.
W kategorii infrastruktura społeczna zwyciężył projekt zrealizowany przez Gminę Cedry Wielkie – Wielokulturowe dziedzictwo Żuław poprzez modernizację domu podcieniowego w Miłocinie, w gminie Cedry Wielkie. Celem tej inwestycji było zwiększenie lokalnej atrakcyjności osiedleńczej i turystycznej poprzez remont zabytkowego domu podcieniowego w Miłocinie. Odnowiony obiekt zaadaptowano na centrum kulturalno – turystyczne, gdzie odbywają się wystawy stałe i czasowe, żywe lekcje historii i warsztaty rysunku, fotografii i architektury.
- Ogromne bogactwo dziedzictwa kulturowego Żuław, w tym osławione żuławskie domy podcieniowe, pozwalają na nowo odkryć ten zapomniany turystycznie region. Temu celowi ma służyć wyremontowanie okazałego domu podcieniowego w Miłocinie. Projekt ten jest dobrym przykładem kreowania nowych atrakcji turystycznych połączonych z ogromną dbałością o historię. W Gminie Cedry Wielskie to już kolejny zrealizowany projekt podnoszący atrakcyjność turystyczna i inwestycyjną, przybliżający bogata historię i piękno żuławskiej gminy – podkreśla Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.
Za najlepszy projekt w kategorii infrastruktura ekologiczna Komisja Konkursowa uznała przedsięwzięcie zrealizowane przez gminę Przywidz pn. Budowa zespołu instalacji solarnych w Gminie Przywidz – Słońce w Przywidzu. Zakłada on montaż 142 kompletnych instalacji solarnych na posesjach prywatnych i komunalnych (budynki szkolne, urząd gminy, plebania) na terenie gminy Przywidz.
Wyniki konkursu „Przyjazna Wieś” w województwie pomorskim
Infrastruktura techniczna:
I miejsce - Gmina Lipusz – Kształtowanie przestrzeni publicznej w Lipuszu poprzez zagospodarowanie parku wiejskiego, remont chodników i parkingów, urządzenie placu zabaw, zagospodarowanie skwerów oraz modernizację Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
II miejsce - Gmina Ustka – Rozbudowa budynku świetlicy wiejskiej z przeznaczeniem na bibliotekę w Duninowie
Infrastruktura społeczna:
I miejsce - Gmina Cedry Wielkie – Wielokulturowe dziedzictwo Żuław poprzez modernizację domu podcieniowego w Miłocinie, w gminie Cedry Wielkie
II miejsce - Gmina Osiek – Budowa sali gimnastycznej z zapleczem w Osieku na potrzeby Zespołu Szkół Publicznych oraz mieszkańców Gminy Osiek
III miejsce - Gmina Pszczółki – Modernizacja budynku świetlicy wiejskiej w Kleszczewku
Infrastruktura ekologiczna:
I miejsce - Gmina Przywidz – Budowa zespołu instalacji solarnych w Gminie Przywidz – Słońce w Przywidzu
II miejsce - Gmina Cedry Wielkie – Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Miłocin, Trutnowy i Cedry Wielkie, w gminie Cedry Wielkie
III miejsce - Gmina Pszczółki – Budowa kanalizacji sanitarnej w Różynach