Konferencja podsumowująca etap regionalny konkursu „Przyjazna Wieś”
17 grudnia 2012 roku w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbyło się uroczyste podsumowanie etapu regionalnego konkursu "Przyjazna Wieś" na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury zrealizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych.
Projekty zgłoszone przez gminy: Lipusz, Cedry Wielkie i Przywidz okazały się najlepsze, najciekawsze i najbardziej innowacyjne spośród wszystkich biorących udział w IV edycji konkursu „Przyjazna Wieś” organizowanego przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego. Zwycięskie projekty reprezentowały Województwo Pomorskie w etapie ogólnopolskim konkursu.
W województwie pomorskim pierwsze miejsce w kategorii infrastruktura techniczna zdobyła gmina Lipusz za projekt pn. Kształtowanie przestrzeni publicznej w Lipuszu, gmina Lipusz poprzez zagospodarowanie parku wiejskiego, remont chodników i parkingów, urządzenie placu zabaw, zagospodarowanie skwerów oraz modernizację Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Nagrodzony projekt przyczynił się przede wszystkim do wykorzystania walorów przestrzennych i rekreacyjnych Lipusza. Dzięki zagospodarowaniu parku wiejskiego, brzegu i skweru nad stawem młyńskim, terenu wokół ośrodka kultury oraz utworzeniu trybuny sportowej na placu festynowym otoczenie stało się bardziej przyjazne dla mieszkańców, a wieś zyskała na atrakcyjności turystycznej.
W kategorii infrastruktura społeczna zwyciężył projekt zrealizowany przez gminę Cedry Wielkie – Wielokulturowe dziedzictwo Żuław poprzez modernizację domu podcieniowego w Miłocinie, w gminie Cedry Wielkie. Celem tej inwestycji było zwiększenie lokalnej atrakcyjności osiedleńczej i turystycznej poprzez remont zabytkowego domu podcieniowego w Miłocinie. Odnowiony obiekt zaadaptowano na centrum kulturalno-turystyczne, gdzie odbywają się wystawy stałe i czasowe, żywe lekcje historii i warsztaty rysunku, fotografii i architektury.
Za najlepszy projekt w kategorii infrastruktura ekologiczna Komisja Konkursowa uznała przedsięwzięcie zrealizowane przez gminę Przywidz pn. Budowa zespołu instalacji solarnych w Gminie Przywidz – Słońce w Przywidzu. Zakłada on montaż 142 kompletnych instalacji solarnych na posesjach prywatnych i komunalnych (budynki szkolne, urząd gminy, plebania) na terenie gminy Przywidz. Zadanie to zostało docenione również na etapie ogólnopolskim konkursu - projekt uplasował się na III miejscu w skali kraju.
Cieszy mnie fakt, że już od kilku lat w konkursie "Przyjazna Wieś" ‘projekty realizowane z udziałem środków unijnych na terenie naszego województwa doceniane są na szczeblu ogólnopolskim. W tym roku projekt Gminy Przywidz uplasował się na III miejscu w kategorii infrastruktura ekologiczna. Mam nadzieję, że to nie koniec i dalej nasi beneficjenci będą wzorem dla innych jak umiejętnie i z korzyścią dla lokalnej społeczności korzystać z unijnych dotacji - powiedział Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz upominki z rąk wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego. Zwycięzcy miejsc I-III etapu regionalnego otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego.
Wyniki konkursu „Przyjazna Wieś” w województwie pomorskim:
Kategoria infrastruktura techniczna:
I miejsce – gmina Lipusz – Kształtowanie przestrzeni publicznej w Lipuszu poprzez zagospodarowanie parku wiejskiego, remont chodników i parkingów, urządzenie placu zabaw, zagospodarowanie skwerów oraz modernizację Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.
II miejsce – gmina Ustka – Rozbudowa budynku świetlicy wiejskiej z przeznaczeniem na bibliotekę w Duninowie.
Kategoria infrastruktura społeczna:
I miejsce – gmina Cedry Wielkie – Wielokulturowe dziedzictwo Żuław poprzez modernizację domu podcieniowego w Miłocinie, w gminie Cedry Wielkie.
II miejsce – gmina Osiek – Budowa sali gimnastycznej z zapleczem w Osieku na potrzeby Zespołu Szkół Publicznych oraz mieszkańców gminy Osiek.
III miejsce – gmina Pszczółki – Modernizacja budynku świetlicy wiejskiej w Kleszczewku.
Kategoria infrastruktura ekologiczna:
I miejsce – gmina Przywidz – Budowa zespołu instalacji solarnych w gminie Przywidz – Słońce w Przywidzu.
II miejsce – gmina Cedry Wielkie – Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Miłocin, Trutnowy i Cedry Wielkie, w gminie Cedry Wielkie.
III miejsce – gmina Pszczółki – Budowa kanalizacji sanitarnej w Różynach.