Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

   pomorskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Pomorskie na Targach AGROTRAVEL

data publikacji : 23.04.2013

Co to takiego fefernuski? Czy nazwa Kociewie pochodzi od kotów? Czy tabaka rośnie na Kaszubach? Odpowiedzi na takie pytania udzielali wystawcy stoiska promocyjnego województwa pomorskiego podczas targów Agrotravel w Kielcach.

Piąta edycja Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki, które odbyły się w dniach 5-7 kwietnia 2013 r., była doskonałą okazją do zapoznania się z bogatą ofertą gospodarstw agroturystycznych, folklorem i tradycjami wiejskimi regionów Pomorza. Agrotravel to swego rodzaju festiwal dziedzictwa kulturowo-krajobrazowego europejskich wsi, unikatowy i jedyny tak wyspecjalizowany i merytoryczny we wschodnio-południowej Polsce. Promocje licznie reprezentowanych krajów i regionów oraz atrakcji turystyki wiejskiej pozwalają na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, a także są pomocne w kreowaniu i rozwijaniu branży na obszarach wiejskich.

Stoisko Pomorskiego wzbudzało duże zainteresowanie zarówno gości odwiedzających targi, jak i podmiotów branżowych. Tłumy odwiedzających były efektem promocji i degustacji specjałów, przy akompaniamencie regionalnej muzyki, śpiewu i tańca, co tworzyło niepowtarzalny klimat plaż i bałtyckiego złota – bursztynu.

Wrażenia estetyczne zapewniły przedmioty użytkowe oraz miniatury statków wykonane z bursztynu i czarnego dębu (drewno dębów przysypanych ziemią lub zalanych wodą nawet kilkanaście tysięcy lat temu). Jedynym wytwórcą takich wyjątkowych przedmiotów jest firma Myamber – Studio Bałtyckiego Bursztynu i Drewna Czarnego Dębu.

Nieodzownym atutem turystyki wiejskiej naszego regionu są produkty tradycyjne, których nasze województwo zarejestrowało 136. Jesteśmy liderem ogólnopolskiej Listy Produktów Tradycyjnych. Na targach można było delektować się przysmakami kuchni pomorskiej: kociewską herbatką z lipy i bzu czarnego z miodem lipowym podawała pani Alicja Wacholc z gospodarstwa agroturystycznego „Lipy”, kaszubskie wyroby wędliniarskie, tj. kiełbasę (wòrsztę), kaszankę, boczek wieprzowy wędzony, czarny salceson (blutkę) serwowane przez gospodarstwo ekologiczne państwa Brygidy i Andrzeja Kąkolów z Mojuszewskiej Huty, a pierniki regionalne – fefernuski kociewskie i inne słodkości przygotowały panie Teresa Zielińska i Wanda Redzińska ze Stowarzyszenia „Kociewskie Forum Kobiet” z Radostowa.

Pomorskie dziedzictwo kulinarne prezentowała również Spółdzielnia Mleczarska w Skarszewach, produkująca sery i masło od 115 lat. Mleko używane do produkcji pochodzi z pięknych, zielonych terenów Kociewia i Kaszub.

Wielką niespodzianką dla gości była obecność win serwowanych przez właścicieli winnicy ubranych w kontusze szlacheckie z XVII w. Winnica na Pomorzu? – pytali odwiedzający targi degustując napoje wytworzone na bazie owoców pochodzących z gospodarstwa Lidii i Roberta Galińskich w Gniewskim Polu, którzy od 15 lat badają przydatność różnych odmian winorośli do produkcji win. Eksperymentalna winnica jest jedyną na Dolnym Powiślu.

Walorem prezentacji pomorskiej kultury była wielobarwność haftowanych i rekonstruowanych odświętnych ubiorów. Kociewski zespół pieśni i tańca „Burczybas” Wojciecha Górskiego z Gniewu zaprezentował obrzędy i zwyczaje życia codziennego. Atrakcją dla publiczności była możliwość zagrania na instrumentach ludowych – burczybasie i diabelskich skrzypcach oraz zażycie tabaki z tradycyjnej tabakiery z rogów bydlęcych, którą częstował pan Andrzej Olszewski z Kapeli Kaszubskiej „Burczybas” z Sierakowic, trzykrotny mistrz gawęd, wyrobu i zażywania tabaki.

Wykonawcą stoiska województwa pomorskiego był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach III Schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 
A. Raczyńska


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009