Na majówkę, na majówkę do Kluk. Czarne Wesele już po raz 19.
W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, 1, 2 i 3 maja 2013 r. na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Kto tęskni za wsią żywą piękną i spokojną, znajdzie tu ukojenie. Co roku w te dni spędzić tu można kilka niezwykłych godzin wśród zagród sprzed 100 lat, gdzie toczy się spokojne życie, gdzie kobiety i mężczyźni wykonują swoje codzienne i mniej codzienne zajęcia, wynikające z potrzeb i warunków bytowania na XIX-wiecznej wsi słowińskiej.
W jednym gospodarstwie uprzędzie się nici na kołowrotku i utka samodział na krosnach, w innym – wymagluje bieliznę, wyprasuje koszule żelazkiem na duszę i zrobi pranie przy pompie, a w jeszcze innym – usmaży się pyszne drożdżowe wafle i ubije masło w kierzance. Do pieca wabić będzie zapach pieczonego właśnie chleba.
W obejściach mężczyźni będą szyć i naprawiać sieci rybackie, wyplatać kosze z korzeni sosny, kręcić konopne powrozy potrzebne w gospodarstwie. Naprawią też trzcinowe dachy i wydłubią buty dla koni. A na łące w pobliżu zagród ściągać będą motyką darń i wierzchnią warstwę ziemi, by potem nożem na długim trzonku kroić ścianę torfu i odcinać z niej równe brązowoczarne kostki. Te, gdy wyschną na słońcu, zostaną poukładane w zagrodach pod okapami. Bo maj na wsi słowińskiej był przede wszystkim czasem kopania torfu, który dla społeczności słowińskiej miał duże znaczenie: był podstawowym materiałem opałowym, służył do użyźniania gleb i nierzadko pełnił rolę podściółki dla zwierząt w pomieszczeniach inwentarskich. Pozyskiwanie go było wspólną pracą wszystkich mieszkańców wsi, a każdy dzień tej pracy kończył się świątecznym posiłkiem i biesiadą u gospodarzy, dla których właśnie torf kopano. Cały okres kopania torfu, odczuwany jako swego rodzaju święto, Słowińcy nazywali czarnym weselem (Schwarze Hochzeit).
Czarne Wesele, które odbędzie się 1, 2 i 3 maja w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, przywoła obraz minionych lat, obudzi wspomnienie tradycyjnej wsi i harmonii, w jakiej człowiek żył niegdyś z przyrodą. W tej ewokacji przeszłości pomogą gościom muzeum próby samodzielnego wykonania prezentowanych zajęć i czynności, wydawałoby się prostych, acz nie zawsze łatwych. A po pracy, spacerze i wysiłku żur słowiński i chleb ze smalcem podane na świeżym powietrzu smakować będą wyśmienicie. Dłużej pobiesiadować można przy punktach gastronomicznych, na łączce opodal zagród.
Nastrój i świąteczną wiejską atmosferę zapewnią kaszubskie zespoły ludowe i kiermasz sztuki amatorskiej i rękodzieła. W pierwsze trzy dni maja w Klukach, codziennie od godz. 11.00 do godz. 16.00 odnajdziemy cząstkę historii, tej bliskiej, lokalnej. Zapraszamy!
________________________________________
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
tel. 59 846 30 20,
Długi Targ 1/7
80-828 Gdańsk
tel.:58 32 68 756 oraz 58 32 68 338
faks 58 32 68 673
e-mail: ksow@pomorskie.eu