Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Przetwórstwo

W województwie pomorskim występują wszystkie główne gałęzie przetwórstwa rolno-spożywczego. Duża różnorodność i nierównomierne ich rozmieszczenie spowodowane są specyfiką podregionów.

Według danych ze stycznia 2006 r. na terenie województwa zarejestrowanych jest 178 zakładów prowadzących ubój , rozbiór i przetwórstwo mięsa.

Działalność w zakresie obróbki mięsa czerwonego prowadzą 152 zakłady, dla których podstawowym surowcem jest trzoda chlewna. Swobodny obrót swoimi produktami na terenie krajów UE mogą prowadzić 47 firmy z tej branży, a 8 jest w okresie dostosowawczym do wymogów unijnych. Zakłady spełniające wymogi krajowe mogą prowadzić sprzedaż swoich wyrobów na terenie Polski oraz przy posiadanym zezwoleniu w krajach trzecich. Natomiast pozostałe, tzw. zakłady sprzedaży bezpośredniej, mogą prowadzić sprzedaż w miejscu produkcji lub we własnych placówkach na terenie powiatu, w którym znajduje się zakład lub w powiatach ościennych.

Prawdziwymi zagłębiami przetwórstwa mięsa czerwonego są: powiat kartuski (28 zakładów) i powiat słupski (17 zakładów).

Przetwórstwem mięsa białego (drobiu) w województwie pomorskim zajmuje się 26 podmiotów, a spośród nich 9 spełnia wymogi UE, 9 może produkować na rynek krajowy, a 3 uzyskały okres przejściowy na dostosowanie się do wymogów unijnych. Zakłady przetwórstwa drobiu zlokalizowane są przede wszystkim na terenie powiatu kartuskiego. W większości są to ubojnie.

Kolejną ważną branżą przetwórstwa rolno-spożywczego, związaną z położeniem geograficznym województwa pomorskiego, jest przetwórstwo ryb. Na terenie województwa prowadzi działalność 91 zakładów rybnych, spośród których 68 posiada uprawnienia do wprowadzania swoich produktów na rynek UE, a 4 są w okresie dostosowawczym do wymogów unijnych. Koncentracja zakładów przetwórstwa rybnego występuje w powiatach nadmorskich: puckim (21zakładów) i słupskim (20 zakładów).

Spośród 18 zakładów mleczarskich województwa pomorskiego większość (11 zakładów ) jest uprawniona do wprowadzania swoich produktów na rynek unijny, a 2 zakłady są w okresie dostosowawczym do wymogów UE.

W województwie pomorskim funkcjonuje także 10 chłodni składowych, spośród których 6 spełnia wymogi UE.

Przetwórstwo zbożowo - młynarskie skoncentrowane jest głównie na Żuławach i Powiślu.

Ogółem na terenie województwa prowadzą działalność 42 magazyny zbożowe o łącznej pojemności 506 714 ton oraz 19 młynów i 124 piekarnie.

Na terenie województwa zlokalizowanych jest również 39 zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, 3 cukrownie, 3 olejarnie i 1 zakład przetwórstwa ziemniaków.

 

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009